DOM SOLAR

ul. Lecha Bądkowskiego 10/1

80-137 Gdańsk

NIP 6711276981

DOM SOLAR Prąd za darmo

Telefon Prąd za darmo

+48 697085069

Email Prąd za darmo
Facebook

Skontaktuj się

 Copyright © 2021 Domsolar. All rights reserved.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło (technologia Bifacial) stają się coraz częściej wybierane do zastosowania w instalacjach prywatnych oraz komercyjnych projektach farm fotowoltaicznych. Podwójnie przeszklone moduły mają dużo zalet, jednak wiążą się również z nieco większym wydatkiem oraz wagą modułów, co u niektórych klientów może powodować problem.

 

W tym artykule przedstawimy największe atuty nowej technologii Bifacial, odpowiemy na pytanie kiedy warto zdecydować się na zainwestowanie dodatkowych środków w panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło oraz w jakich warunkach można liczyć na większy uzysk mocy modułów.

 

 

podwójnie przeszklone panele fotowoltaiczne - technologia Bifacial

 

 

Panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło - wyższy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

 

 

Moduły fotowoltaiczne z zastosowaną technologią Bifacial w porównaniu do standardowych paneli fotowoltaicznych pokryte są szkłem hartowanym z przodu oraz z tyłu. Standardowe moduły   z tyłu pokryte są folią, natomiast bardzo często skutkiem pożaru instalacji fotowoltaicznych jest nagrzewanie się tylnej pokrywy paneli. Podwójna warstwa szkła sprawia, że panele fotowoltaiczne z technologią Bifacial są całkowicie niepalne!

 

 

Większa odporność na obciążenia statyczne oraz czynniki chemiczne

 

 

Podwójna warstwa szkła sprawia także, że moduły są zdecydowanie bardziej odporne na wysokie obciążenia statyczne np. takie jak śnieg. Dodatkowym atutem technologi Bifacial jest większa ochrona ogniw przed powstawaniem mikropęknięć - standardowe panele fotowoltaiczne, pokryte z tyłu folią są bardziej narażone na ich powstawanie z uwagi na większą skłonność do wyginania się modułów, a płytki krzemowe, które znajdują się w środku są wyjątkowo kruche. Mikropęknięcia w konsekwencji prowadzą do mniejszej wydajności pracy całej instalacji fotowoltaicznej.

 

 

instalacja fotowoltaiczna

 

 

Szkło skuteczniej niż folia chroni również moduły fotowoltaiczne przed negatywnym wpływem substancji chemicznych (np. sól czy amoniak), które znajdują się w powietrzu oraz całkowicie eliminuje ryzyko pojawienia się korozji.

 

 

Technologia Bifacial - kiedy instalacja fotowoltaiczna będzie generowała większe uzyski mocy

 

 

Panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło świetnie nadają się do zastosowania w przypadku instalacji fotowoltaicznych na gruncie oraz dachach płaskich. Technologia Bifacial pozwala modułom przetwarzać światło na energię elektryczną od przedniej oraz tylnej strony panela. Producenci na kartach katalogowych informują iż można liczyć na dodatkowy uzysk mocy od 10% do nawet 20% (oczywiście przy zapewnieniu odpowiednich warunków do zwiększenia wydajności pracy naszej instalacji).

 

Jeżeli zdecydujemy się, aby zamontować panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło na gruncie lub dachu płaskim warto z tyłu rozsypać biały żwirek lub kamyki, natomiast dach można pokryć dedykowaną pod moduły z technologią Bifacial farbą refleksyjną, która zdecydowanie zwiększy uzysk mocy naszej instalacji fotowoltaicznej.

 

Dla przykładu, jeżeli zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne z technologią Bifacial o mocy 450W to przy odpowiednio zrealizowanym montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie lub dachu płaskim moduły mogą generować dodatkowy uzysk mocy od 50 do nawet 100W!

 

 

Panele fotowoltaiczne Bifacial - wydłużona gwarancja produktowa oraz wydajności modułów

 

 

Producenci modułów bardzo często na podwójnie przeszklone panele fotowoltaiczne udzielają wydłużonego okresu gwarancji. Wysokiej jakości moduły z zastosowaną technologią Bifacial posiadają co najmniej 15 lat gwarancji na produkt (w przypadku modułów klasy premium gwarancja wynosi od 18 do nawet 25 lat) oraz 30 lat gwarancji wydajności na poziomie około 85%.

 

 

gwarancja na panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło Swiss Solar

 

*Ważne jest jednak, aby moduły oferowane nam przez firmę, która realizuje montaż instalacji fotowoltaicznej pochodziły bezpośrednio od producenta lub autoryzowanego dystrybutora, ponieważ w wypadku wystąpienia konieczności reklamacji możemy napotkać problemy z jej pozytywnym rozpatrzeniem.

 

 

Rzetelna firma instalująca panele fotowoltaiczne zapewnia dokument z warunkami gwarancji, numery seryjne modułów, a w niektórych przypadkach również certyfikat potwierdzający status oficjalnego partnera handlowego hurtowni, która jest autoryzowanym dystrybutorem producenta.

 

Niestety, obecnie na rynku nadal jest wiele nierzetelnych firm, popełniających błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych, dlatego tym bardzie jeżeli zdecydujemy się na dołożenie do naszej inwestycji i zakup podwójnie przeszklonych paneli fotowoltaicznych to odpowiedni wykonawca będzie kluczowy jeżeli chcemy, aby nasza instalacja generowała wysokie uzyski mocy.

 

 

Podsumowanie

 

 

Panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło świetnie sprawdzą się w przypadku gdy planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie lub dachu płaskim. Jeżeli chcemy dodatkowo zwiększyć uzysk naszej instalacji warto zadbać o sprzyjające warunki, czyli białe kamyki czy też jasny żwir na gruncie lub pokrycie dachu dedykowaną farbą refleksyjną pod tego typu panele pv.

 

Pamiętajmy, że bardzo istotny jest odpowiedni wybór firmy realizującej montaż naszej instalacji fotowoltaicznej. Profesjonalna firma to taka, która przygotuje odpowiedni projekt instalacji oraz zamontuje panele fotowoltaiczne od autoryzowanego dostawcy, dzięki czemu przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się wysokim uzyskiem mocy oraz sporymi oszczędnościami.

 

 


DOM SOLAR współpracuje tylko z rzetelnymi dostawcami, dlatego oferowane Państwu inwertery, systemy montażowe oraz panele fotowoltaiczne pochodzą tylko z autoryzowanych punktów sprzedaży, a dla naszych klientów zawsze zapewniamy wszystkie certyfikaty oraz warunki gwarancji na oferowane moduły. 

 

Panele fotowoltaiczne typu szkło/szkło - czy oraz kiedy warto je wybrać?

26 listopada 2021
panele fotowoltaiczne Bifacial
fotowoltaika

Zamów wycenę