DOM SOLAR

ul. Lecha Bądkowskiego 10/1

80-137 Gdańsk

NIP 6711276981

DOM SOLAR Prąd za darmo

Telefon Prąd za darmo

+48 697085069

Email Prąd za darmo
Facebook

Skontaktuj się

 Copyright © 2021 Domsolar. All rights reserved.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Na rynku jest wiele solidnych firm montujących panele słoneczne zgodnie z normami. Są też niestety nieuczciwi wykonawcy. Poniżej omawiamy wybrane błędy instalacji fotowoltaicznych takie, które są dość łatwe do wychwycenia przez osoby nieznające dogłębnie tematu — w czasie montażu lub na gotowej instalacji fotowoltaicznej.

 

 

POŁOŻENIE KABLI SOLARNYCH

 

Tak wygląda prawidłowo wykonana gotowa konstrukcja wsporcza z okablowaniem, przed etapem montażu paneli. Kable solarne są dokładnie upięte – uniemożliwia to ocieranie się osłon przewodów pod wpływem wiatru w ciągu wielu lat oraz zapewnia dystans (izolacja przestrzenna) do powierzchni dachu.

 

 

POŁOŻENIE KABLI SOLARNYCH błedy instalacji fotowoltaicznych

 

 

Efekty:

 

  • zwiększenie bezpieczeństwa domowników
  • trwałość – po upływie okresu gwarancji instalacja nadal będzie sprawna
  • w przypadku uszkodzeń w wyniku przepięć/anomalii sieci, ta kwestia nie daje podstaw ewentualnemu rzeczoznawcy do podważania gwarancji.

 

Rozmieszczenie kabli solarnych może ocenić praktycznie każdy przy dobrym oświetleniu, czasem przy pomocy lornetki. Jeżeli znajomy/sąsiad/ poleca Ci firmę, która jemu wykonała fotowoltaikę, zwróć na to uwagę. Nieprawidłowo poprowadzone kable solarne, to poważne błędy instalacji fotowoltaicznych, ponieważ związane są z bezpieczeństwem użytkowników.

 

 

POŁOŻENIE KABLI SOLARNYCH błędy instalacji fotowoltaicznych

 

DYSTANS PANELI OD DACHU błędy instalacji fotowoltaicznych

 

 

DYSTANS MODUŁÓW OD KRAWĘDZI DACHU

 

 

Aby normy wytrzymałościowe były spełnione, odległości do krawędzi dachu powinny wynosić kilkadziesiąt cm. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczytowej części dachu, ze względu na największą siłę wiatru (czasem wystarczy 30 cm) Zależy to też od czynników takich jak: umiejscowienie krokwi, wysokość budynku, położenie geograficzne.

 

 

DYSTANS MODUŁÓW OD KRAWĘDZI DACHU błędy instalacji fotowoltaicznych

.

 

Skutkiem nieustannych naprężeń nieprawidłowo umiejscowionego panela, są mikropęknięcia płytek krzemowych, co wiąże się ze znacznym pogorszeniem jego wydajności. Silny huragan może też wyrwać taki moduł z konstrukcji wsporczej. Jest jeszcze jeden powód unikania takich błędów - jeżeli

anele są umiejscowione zbyt blisko rynny, to intensywne opady deszczu będą powodowały nieprawidłowe odprowadzanie wody, tzn. poza rynnę.

 

Nieuczciwa firma ignoruje normy, aby sprzedać klientowi większą instalację, a czasem zdeterminowany, nieświadomy nabywca “żąda” nadmiarowych paneli.

 

 

BRAK DYSTANSU OD KRAWĘDZI DACHU błędy instalacji fotowoltaicznych

 

 

OBECNOŚĆ PĘTLI INDUKCYJNEJ

 

 

Przewody solarne +/- na dachu powinny biec w miarę blisko siebie tak, żeby dosłownie nie tworzyły pętli.

 

Czy jest ona rzeczywistym zagrożeniem przy instalacjach PV? Fachowcy różnią się opiniami (tu nie rozwijamy tej kwestii) ale rzeczoznawcy i audytorzy są jednomyślni...

 

 OBECNOŚĆ PĘTLI INDUKCYJNEJ błędy instalacji fotowoltaicznych

 

 

Dla spokojnej głowy (i gwarancji !) każda szanująca się firma przestrzega tej normy.

 

Z racji tego, że wykrycie pętli na gotowej instalacji może być trudne dla laika, wiele ekip monterskich ignoruje tę kwestię, oszczędzając 30 złotych na materiale i 30 minut na dodatkowej robociźnie. Przykre, ale prawdziwe.

 

 

ESTETYKA NA DACHU

 

 

W 90% przypadków, pod dachówką jest dość miejsca, aby poprowadzić okablowanie w znormalizowanych osłonach tak, aby na dachu nie pozostały widoczne żadne elementy oprócz paneli fotowoltaicznych.

Jest też praktyczny powód unikania tego błędu – pozostawione rurki z okablowaniem mogą być nadmiernie obciążane przez zalegający śnieg oraz blokować jego zsuwanie się. Warto wzorować się na doświadczeniach zachodnioeuropejskich (Niemcy, Szwecja) gdzie nie bagatelizuje się takich kwestii.

 

 

Tu też biegną przewody, ale wie o nich

tylko inwestor i nasza ekipa :)     

 

 ESTETYKA I BEZPIECZEŃSTWO błędy instalacji fotowoltaicznych

 

 

BŁĘDY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH – PODSUMOWANIE

 

 

Inwestycja w fotowoltaikę jest dość kosztownym przedsięwzięciem i ma służyć przez wiele lat. Warto więc poświęcić trochę czasu na zyskanie ogólnego rozeznania w tej tematyce. Pomoże to dokonać bardziej świadomego wyboru wykonawcy.

 

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja PV będzie generowała duże oszczędności, a właścicielowi będzie dawała poczucie satysfakcji, że dokonał dobrego i przemyślanego wyboru.

 

 

Główne błędy instalacji fotowoltaicznych

25 kwietnia 2021
błędy instalacji fotowoltaicznych
fotowoltaika

Zamów wycenę