DOM SOLAR

ul. Lecha Bądkowskiego 10/1

80-137 Gdańsk

NIP 6711276981

DOM SOLAR Prąd za darmo

Telefon Prąd za darmo

+48 697085069

Email Prąd za darmo
Facebook

Skontaktuj się

 Copyright © 2021 Domsolar. All rights reserved.

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Pozyskiwanie energii z fotowoltaiki jest szczególnie korzystne gdy wyprodukowana energia jest zużywania bezpośrednio. Przeciętna autokonsumpcja w gospodarstwach domowych plasuje się na poziomie 30 – 40 procent. Pozostała energia trafia do sieci energetycznej “na przechowanie” ale niestety nie odbywa się to bezkosztowo. Z 1 kW wraca do prosumenta 0.8 lub 0,7 kW w zależności od wielkości instalacji. Odsprzedaż energii jest jeszcze mniej korzystna. W interesie każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej jest więc jak największe zużycie własne. Jak zatem zwiekszyć zużycie bezpośrednie?

 

Magazyn energii jest jednym z możliwych elementów optymalizacji energetycznej gospodarstwa domowego. Mimo, iż nie w każdym przypadku warto inwestować w akumulatory do fotowoltaiki, to jednak z roku na rok atrakcyjność tego rozwiązania stale rośnie.

 

 

Jak działa magazyn energii u prosumenta?

 

 

Magazyn energii to zestaw akumulatorów, których zadaniem jest kumulacja nadwyżek wyprodukowanej energii. W “tradycyjnej” instalacji on-grid prosument oddaje nadwyżki produkcji do sieci energetycznej. W przypadku instalacji hybrydowej wyposażonej w magazyn energii, w pierwszej kolejności nadwyżki płyną do akumulatorów, a dopiero po ich naładowaniu do sieci energetycznej. Zgromadzony w akumulatorach prąd zużywany jest na potrzeby domowników zazwyczaj w godzinach wieczornych. Z sieci energetycznej pobierana jest energia wtedy, gdy zgromadzony zapas zostanie wykorzystany.

 

 

Domowy magazyn energii w cyklu 24 godzin

 

 

Domowy magazyn energii w cyklu 24 godzin

 

 

Co zyskam dodając baterie do własnej instalacji pv?

 

 

 • Niezależność

 

Zasilanie awaryjne w przypadku przerwy w dostawie prądu. Umożliwia to funkcja backup, dzięki której energia zostaje przekierowana z baterii do wybranych obwodów sieci domowej.

 

 • Niezawodność

 

Falownik nie wyłączy się w przypadku przeciążenia sieci, na przykład przez pracujące w okolicy instalacje fotowoltaiczne. Przejdzie wtedy w tryb off-grid. Przeciążenia są skutkiem przestarzałych sieci energetycznych, szczególnie na terenach wiejskich.

 

 • Ciągłość pracy

 

W przypadku awarii sieci energetycznej czas przełączania na tryb off-grid to kilka milisekund.

 

 • Magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej której moc jest wyższa niż 10 kW

 

Z powodu większych kosztów prosumenta (zwrot 0,7 a nie 0,8 od jednego kW) warto przeanalizować dodanie baterii do takich właśnie instalacji.

 

 • Ładowanie baterii energią z sieci

 

Gdy sytuacja tego wymaga, można naładować akumulatory energią zakupioną od dostawcy z tzw. strefy nocnej, jeżeli posiadamy taryfę G12, G12W, C12.

 

 • Agregat prądotwórczy

 

Możliwość włączenia do systemu tego rodzaju alternatywnego źródła energii. Agregat uruchomi się gdy zapas baterii zostanie wykorzystany i jednocześnie nastąpi przerwa w dostawie prądu.

 

 • Bezpieczeństwo

 

Akumulatory w technologii litowej zapewniają bezpieczną eksploatację. Szczególnie polecane są baterie litowo-żelazowo-fosforanowe Li-FePO4 które cechują się podwyższonym bezpieczeństwem, żywotnością oraz odpornością na skrajne temperatury.

 

 • Żywotność

 

Dobrej klasy baterie zapewniają nawet 10 tyś. cykli, czyli 25 lat pracy – okres podobny jak w przypadku paneli fotowoltaicznych.

 

 • Komfort eksploatacji

 

Nowoczesny akumulator jest bezdźwięczny, nie wydziela zapachu, ma zazwyczaj ciekawy design, a obsługuje go wygodna aplikacja.

 

 

Jakie konsekwencje wiążą się z posiadaniem magazynu energii?

 

 

 • Koszty obsługi

 

Baterie potrzebują pewnej ilości energii (ok. 10 proc.) aby mogły funkcjonować. Oznacza to, że z oddanego do magazynu 1 kW, będzie można odzyskać ok. 0,9 Kw.

 

 • Koszty zakupu

 

Domowy magazyn energii w technologii litowej o pojemności 10 kWh, to inwestycja od 22 tys. zł brutto. Powyższa pojemność baterii pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych przeciętnego gospodarstwa domowego.

 

 • Utrata sprawności

 

Z roku na rok możliwość akumulacji energii będzie malała. Na szczęście jest to proces bardzo powolny. Większość producentów dobrych baterii gwarantuje, że w ciagu pierwszych 10 lat eksploatacji pojemność początkowa nie spadnie poniżej 70-80 proc. pierwotnej wartości.

 

 • Sezonowość

 

Ograniczona wydajność paneli słonecznych w okresie jesienno-zimowym wymusza ładowanie baterii z alternatywnych źródeł, ewentualnie dodatkowe rozwiązania energetyczno/grzewcze dla bydynku.

 

 

Ile kosztuje magazyn energii 10 kWh?

 

 

Koszt magazynu energii o mocy 10 kWh bez uwzględnienia wsparcia z dofinansowania to około 22,000. zł, natomiast rzeczywisty wydatek, który uwzględni ulgę podatkową oraz dotację z programu Mój Prąd wyniesie inwestora około  13,365 zł. 

 

 

Dotacja z programu Mój Prąd (25%)


22,000 - 5,500 = 16,500

 

 

Ulga podatkowa (17%)


16,500 - 3,135 = 13,365 zł

 

 

Nowoczesne magazyny energii

 

 

Współczesne akumulatory nie zajmują wiele miejsca, a te zaprojektowane w technologii modułowej mogą być rozbudowane w miarę potrzeb poprzez dodanie kolejnych modułów.

 

Niektóre z nich tolerują ujemną temp. otoczenia nawet do -20°C więc mogą być lokalizowane na zewnątrz budynku.

 

 

Przykłady konfiguracji modułowego magazynu energii Huawei LUNA2000

 

Przykłady konfiguracji modułowego magazynu energii Huawei LUNA2000

Domowy magazyn energii oraz instalacja fotowoltaiczna

09 lutego 2022
błędy instalacji fotowoltaicznych
fotowoltaika

Zamów wycenę